Bezpłatne badania mammograficzne

1 lipca 2020 r. przy Straży Pożarnej w Iłowej przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.

 

Panie, które nie spełniają tych warunków mają możliwość wykonana badania odpłatnie. Istotne jest, aby dotrzeć do mieszkanek urodzonych w latach: 1966-1970, które będą mogły zostać zbadane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerami telefonów: 68 452 77 96, 68 452 77 17 oraz 605 596 655 (od 8.00 do 16.00 pn.-pt. )

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.