Karetka gotowa do akcji

W Iłowej stacjonuje już w pełni wyposażona karetka pogotowia wraz z zespołem ratownictwa medycznego. 28 lutego br. odbyło się uroczyste otwarcie podstacji pogotowia oraz przekazanie ambulansu.

 

Ulokowanie podstacji pogotowia ratunkowego w Iłowej znacznie skróci czas dojazdu zespołu ratowników do pacjentów potrzebujących nagłej pomocy medycznej na terenie gmin Iłowa, Wymiarki, Gozdnica i Przewóz.  Do tej pory czas dojazdu karetki pogotowia z Żagania wynosił nawet 30 minut, od 1 marca 2018 roku czas ten skróci się do maksymalnie 15 minut.

O utworzenie kolejnego zespołu ratownictwa medycznego na terenie powiatu żagańskiego samorządowcy: burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz, wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, wójt Przewozu Ryszard Klisowski oraz Starosta Żagański Henryk Janowicz zabiegali trzy lata, jednak dopiero pozytywna decyzja Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka pozwoliła na utworzenie piątego w powiecie zespołu ratownictwa medycznego i ulokowanie go w Iłowej.

Podstacja pogotowia ratunkowego ma swoją siedzibę w biurowcu na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Żagańskiej 80. Znajdujący się tam także ambulans będzie służył mieszkańcom zapewniając szybki dojazd do potrzebujących pomocy.

Uroczystego aktu przekazania mieszkańcom nowej karetki dokonał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z burmistrzem Pawłem Lichtańskim, włodarzami ościennych samorządów Żagania, Wymiarek, Gozdnicy i Przewozu oraz z dyrektorem  105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

– Od 2011 samorządowcy i radni starali się o dodatkową karetkę obsługującą okoliczne gminy jednak ówcześni decydenci nie kwapili się z podjęciem decyzji. W 2017 roku dokonałem szczegółowej analizy, aby zoptymalizować system rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego. 8 grudnia 2017 roku Marek Tombarkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, działając z upoważnienia Ministerstwa Zdrowia, zatwierdził aktualizację do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubuskiego. W ten sposób w Lubuskiem mamy już  52 Zespoły ratownictwa medycznego – mówił podczas wizyty w Iłowej Wojewoda Lubuski.

Podczas spotkania z mieszkańcami Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zapewnił, że od początku urzędowania interesuje się sprawą remontu autostrady A18, zadeklarował także udział w spotkaniu dotyczącym podjęcia działań na rzecz A18. W  tej sprawie jest w stałym kontakcie z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Wojewoda odwiedził także Strefę Aktywności Gospodarczej w Iłowej i wspólnie z burmistrzem P. Lichtańskim nadzorował budowę drogi dojazdowej do nieruchomości zlokalizowanych przy A18.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl

GALERIA

RELACJA TVP GORZÓW WLKP.

RADIO ZACHÓD

LIST GRATULACYJNY OD MINISTER ELŻBIETY RAFALSKIEJ