Mieszkam w Iłowej

Karetka w akcji już 4. rok

Cztery lata temu rozpoczęła swoje stacjonowanie w Iłowej w pełni wyposażona karetka pogotowia wraz z zespołem ratownictwa medycznego. Uroczyste otwarcie podstacji pogotowia wraz z przekazaniem ambulansu odbyło się 28 lutego 2018 r.

 

Ulokowanie podstacji pogotowia ratunkowego w Iłowej znacznie skróciło czas dojazdu zespołu ratowników do pacjentów potrzebujących nagłej pomocy medycznej na terenie gmin Iłowa, Wymiarki, Gozdnica i Przewóz.  Do tej pory czas dojazdu karetki pogotowia z Żagania wynosił nawet 30 minut, od 1 marca 2018 roku czas ten skrócił się do maksymalnie 15 minut. Od czterech lat zdrowie i życie mieszkańców Gminy Iłowa oraz okolicznych gmin jest lepiej chronione. Czas jest kwestią kluczową w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, dlatego możliwość szybszej reakcji służb ratownictwa medycznego, po ulokowaniu podstacji pogotowia wyposażonej w nowoczesną karetkę w Iłowej jest tak ważna.

Krótko o historii powstania podstacji pogotowia w Iłowej

O utworzenie kolejnego zespołu ratownictwa medycznego na terenie powiatu żagańskiego samorządowcy: burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz, ówczesny wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, ówczesny wójt Przewozu Ryszard Klisowski oraz Starosta Żagański Henryk Janowicz zabiegali trzy lata, jednak dopiero pozytywna decyzja Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka pozwoliła na utworzenie piątego w powiecie zespołu ratownictwa medycznego i ulokowanie go w Iłowej.

Podstacja pogotowia ratunkowego ma swoją siedzibę w biurowcu na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Żagańskiej 80. Znajdujący się tam także ambulans służy na co dzień mieszkańcom, zapewniając szybki dojazd do potrzebujących pomocy.

Uroczystego aktu przekazania mieszkańcom nowej karetki dokonał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z burmistrzem Pawłem Lichtańskim, włodarzami ościennych samorządów Żagania, Wymiarek, Gozdnicy i Przewozu oraz z dyrektorem  105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

– Od 2011 samorządowcy i radni starali się o dodatkową karetkę obsługującą okoliczne gminy jednak ówcześni decydenci nie kwapili się z podjęciem decyzji. W 2017 roku dokonałem szczegółowej analizy, aby zoptymalizować system rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego. 8 grudnia 2017 roku Marek Tombarkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, działając z upoważnienia Ministerstwa Zdrowia, zatwierdził aktualizację do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubuskiego. W ten sposób w Lubuskiem mamy już  52 Zespoły ratownictwa medycznego – mówił podczas wizyty w Iłowej Wojewoda Lubuski.