Czas wolny

Mistrzowskie warsztaty

Grupa mieszkańców Iłowej wraz z mieszkańcami Jänschwalde i okolic pod okiem mistrza sztuki kulinarnej – Grzegorza Łapanowskiego – wzięła udział w pierwszych takich warsztatach w naszej gminie.

W piątek 16 września, wnętrza Rezydencji Janków zamieniły się na kilka godzin w profesjonalną kuchnię. Burmistrz Paweł Lichtański powitał wszystkich obecnych i życzył owocnych warsztatów. Uczestnicy wraz z prowadzącym wspólnie zastanawiali się najpierw jak zdefiniować regionalną kuchnię lubuską. Następnie wszyscy przygotowali wspólnie przesmaczne potrawy według menu, którego wspólnym mianownikiem był nasz region właśnie. Uczestnicy chętnie angażowali się w realizację poszczególnych zadań. Nie tylko przygotowali przystawkę i dwa dania główne, ale również nauczyli się jak zaprezentować potrawę na talerzu oraz na zmianę podawali gotowe dania na stoły. Tak, oprócz wymiany doświadczeń i nauki była także degustacja.

Jako przystawka na stole pojawiła się sałatka ziemniaczana z marynowaną rybą, buraczkami z chrzanem, chrzanem z jabłkiem ze świeżym koperkiem i natką pietruszki, z dodatkiem oleju lnianego.

Dwa dania główne to różne wersje pierogów, których oczywiście nie mogło zabraknąć w menu. Pierwsze na stół trafiły wykwintne, przepełnione smakami pierogi z czarną soczewicą, grzybami, karmelizowaną cebulą, doprawione pieprzem i tymiankiem, polane masełkiem, z odrobiną kwaśniej śmietany, kurkami, świeżym ogórkiem i lekko marynowana dynią. Pierogi w kolejnej odsłonie, to farsz z pieczonym dzikiem i sosem pieczeniowym, konfiturą z cebuli, tymiankiem, pieprzem, na musie jabłkowym, podane ze szpinakiem i świeżą śliwką oraz odrobiną kwaśnej śmietany.

Drugiego dnia uczestnicy spotkali się w ogrodzie pokazowym Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełek na festynie „Magia Jesieni w Ogrodzie”. Mimo niesprzyjającej pogody, humory wszystkim dopisywały. Po wspólnym obiedzie przyszedł czas pożegnania. Nasi goście z Niemiec i uczestnicy z Iłowej nawiązali serdeczne relacje i zaznaczyli, że z ogromną chęcią spotkają się ponownie.

Gmina Iłowa w partnerstwie z Gminą Jänschwalde zrealizowała warsztaty kulinarne w ramach projektu „Tradycje polsko-niemieckiej wsi. Transgraniczna wymiana doświadczeń”. Projekt dofinansowany z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr“ dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, zgodnie z umową nr 465/21 o dofinansowanie Małego Projektu nr 520/20 pod tytułem „Tradycje polsko-niemieckiej wsi. Transgraniczna wymiana doświadczeń”.