Czas wolny

100 lat wieży ciśnień w Jankowej Żagańskiej

W ubiegły piątek 14.10.2022 r. świetlica wiejska w Jankowej Żagańskiej zmieniła się w salę konferencyjną. W międzynarodowej konferencji z okazji 100 rocznicy wieży ciśnień uczestniczyli mieszkańcy gminy i zaproszeni goście z Polski i Niemiec.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu pn. „Nowy Europejski Bauhaus szansą dla pogranicza polsko-niemieckiego” i miała na celu podsumowanie projektu oraz prezentację dzieł Otto Bartninga – wybitnego architekta, jak również przykładów dziedzictwa kultury na naszym pograniczu.

Do udziału w konferencji zaproszenie przyjęli między innymi: Czesław Fiedorowicz  prezes Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr, Barbara Bielinis-Kopeć  Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków, Helmut Badtke burmistrz Jaenschwalde, Barbara Pilawa-Kraus wicestarosta Łańcucka, Aneta Garanty dyrektor Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, Monika Herkt dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, Mirosław Madejski wiceburmistrz Uniejowa, Piotr Kuliniak burmistrz Łęknicy, Paweł Jagasek burmistrz Kożuchowa, dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof.UZ dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki WBAiIŚ UZ, Jerzy Skupień wrocławski architekt i wielki miłośnik wieży ciśnień w Jankowej Żagańskiej oraz mieszkańcy pogranicza niemieckiego, gminy Iłowa, powiatu żagańskiego i żarskiego.

Konferencję otworzył Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański oraz partner projektu Burmistrz Jaenschwalde Helmut Badtke. W wykładzie wprowadzającym pt.”Od Otto Bartninga do Otto Group” burmistrz Iłowej przybliżył uczestnikom historię przemysłu na terenie gminy. Następnie Immo Wittig, członek Zarządu stowarzyszenia Otto Bartning – Arbeitsgeienschaf Kirchenbau z Berlina przedstawił istotę założeń kościołów sakralnych Otto Bartninga. Pastor Mattias Hoevelmann zaprezentował cyfrowe panoramy 360 st. kościołów Bartninga. Jerzy Skupień opowiedział o fenomenie wieży ciśnień w Jankowej Żagańskiej. Z kolei o eksploracji materiałów archiwalnych, które zostały zlecone w ramach projektu opowiedział Andrzej Szoszkiewicz – ekspert ds. dziedzictwa kultury i prezes Smartlink. Badania archiwalne zostały przeprowadzone min. w Archiwum Politechniki w Darmstadt, w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze oraz w bibliotece Politechniki Berlińskiej.

Podczas przerwy uczestnicy konferencji zapoznali się wystawą poświęconą badaniom nad materiałami archiwalnymi przygotowanymi na 20 tablicach oraz modelami 3D kościołów Bartninga przywiezionymi z OBAK z Berlina i publikacjami o dziełach Bartninga oraz historycznymi pocztówkami dawnej Jankowej Żagańskiej.

Po przerwie w sesji poświęconej „Skarbom odziedziczonym” Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć zaprezentowała dzieła i twórców Bauhausu, które znajdują się w naszym województwie. O światowym dziedzictwie UNESCO w gminie Łęknica mówił Burmistrz Piotr Kuliniak. Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek przybliżył wszystkim kożuchowską wieżę ciśnień z 1908 r. oraz prace rewitalizacyjne realizowane i planowane w lapidarium i starówce miejskiej.

Na zakończenie konferencji wszyscy chętni udali się na spacer po Jankowej Żagańskiej, aby z bliskiej perspektywy podziwiać dzieło Otto Bartninga – naszą stuletnią jubilatkę – wieżę ciśnień.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu pt. „Nowy Europejski Bauhaus szansą dla pogranicza polsko-niemieckiego” współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.