Inwestycje

Przebudowa zbiornika retencyjnego przy ul. Młyńskiej w Iłowej

Gmina Iłowa realizuje projekt w ramach programu priorytetowego nr 5.4.1 „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”.

Projekt  dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki  Wodnej na podstawie umowy nr 2949/2022/Wn04/Nz-ur-Iz/D.

Kwota przedsięwzięcia ogółem : 2 279 230,00 zł

Kwota dofinansowania:  1 414 497 zł

Termin realizacji projektu:  2020 – 2023

 

Efekt rzeczowy:  Objętość retencjonowanej wody:  9400 m3.

Efekt ekologiczny: Powierzchnia terenów na, których poprawiono stosunki wodne: 47,374417 ha.

 

Projekt  należy do działań z zakresu retencji korytowej i jest ukierunkowane na budowę i odbudowę urządzeń wodnych (składających się na zbiornik retencyjny), które umożliwią gromadzenie wody w zbiorniku retencyjnym. Prawidłowo funkcjonujący zbiornik retencyjny umożliwi regulację przepływu wody, a tym samym – gromadzenie wody w korycie rzeki Czerna Mała i wsparcie jej retencji korytowej.

 Realizacja projektu ma na celu:

  • Przebudowę zbiornika retencyjnego w Iłowej wraz ze zwiększeniem jego pojemności z 9800 m3 do 19200 m3.
  • Poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie miasta Iłowa. Łączna powierzchnia obszaru, którego dotyczy poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego wynosi 473744,17 m2; jest to obszar zamieszkały przez 5 osób.
  • Poprawa stosunków wodnych na terenie miasta Iłowa.

 

Opis projektu:

Projekt  jest inwestycją jednoetapową i polega na przebudowie zbiornika retencyjnego położonego w Iłowej przy ul. Młyńskiej.  Inwestycja obejmuje  przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych, które koncentrują się na odmuleniu zbiornika oraz doprowadzenia go do takiego stanu, w którym będzie mógł należycie pełnić funkcje retencyjne.

Roboty budowlane obejmują:

  • Odmulenie dna zbiornika oraz uformowanie skarp wyspy i zbiornika.
  • Rozbiórka istniejącego mnicha wlotowego i budowa nowego. Jego usytuowanie jest m.in. powodem zarastania dna i brzegów zbiornika. Dlatego przewidziano jego rozbiórkę i instalację nowego mnicha wlotowego w nowej lokalizacji.
  • Remont mnicha wylotowego. Mnich wylotowy konstrukcyjnie jest w dobrym stanie, ale jego elementy wymagają renowacji. Płaszczyzny betonowe mnicha zostaną poddane renowacji poprzez zastosowanie specjalnych powłok hydroizolacyjnych. Wymienione zostaną szandory piętrzące oraz kratka zabezpieczająca przed migracją ryb. Na podeście dojściowym do stojaka mnicha zastosowane zostaną barierki zabezpieczające.
  • Zagospodarowanie terenu. W celu zapewnienia dostępu do zbiornika (koniecznego m.in. w celu konserwacji zbiornika, wykaszania zarastającej roślinności, prowadzenia prac porządkowych oraz napraw i remontów skarp i budowli piętrzących) przewidziano wykonanie drogi technologicznej na prawym brzegu zbiornika, łączącej ulicę Młyńską z ulicą Traugutta. Długość drogi 280 m, szerokość nawierzchni 3 m. Nawierzchnia drogi z kostki betonowej grubości 8 cm wykonana zostanie na  podbudowie piaszczysto – cementowej grubości 10 cm, na geowłókninie. Na lewym brzegu przewidziano odcinek ścieżki użytkowej o długości 225 m z nawierzchnią z kostki brukowej grubości 6 cm na podbudowie cementowo-paskowej o szerokości nawierzchni 1,5 m. Pas użytkowy wokół zbiornika poddany zostanie odkrzaczeniu.
  • Odmulenie odcinka rzeki Czerna Mała. Odcinek rzeki Czerna Mała zostanie poddany odmuleniu dna koryta.

Ponadto  projekt obejmuje:

  • Opracowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia inwestycji,
  • Nadzór inwestorski,
  • Promocję projektu