Czas wolny

Międzynarodowy Dzień Konserwatora Zabytków

W dniu ich święta, 11 sierpnia pragniemy podziękować wszystkim konserwatorom zabytków za ich trudną pracę, dzięki której piękno dzieł sztuki i zabytków zachowane są przez długie lata.

W Gminie Iłowa można odwiedzić wiele zabytkowych miejsc. Zapraszamy na naszą stronę turystyczną i do odwiedzenia naszej gminy.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

Kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki,  filialny pod wezwaniem Chrystusa Króla, z 1729 roku, projektu Giovanniego Simonetti, przebudowany po pożarze w 1749 roku

Dawna plebania, Rynek 10, murowano-szachulcowa, z XVII wieku.

Pałac w Iłowej – zbudowany w 1626 w miejscu dawnego zamku przez Christopha von Schellendorfa z kompleksem secesyjnych zabudowań folwarcznych z początku XX wieku. Najpierw była to renesansowa, czterokondygnacyjna budowla z wieżą, którą w 1720 rozbudowano o barokowe dwukondygnacyjne skrzydło. Przed I wojną światową pałac został gruntownie przebudowany, powstała wówczas reprezentacyjna klatka schodowa, większość sal została wyposażona w kominki i ozdobiona boazeriami i neorokokowymi sztukateriami. Obecnie służy mieszkańcom jako siedziba Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Park Dworski w Iłowej – park o pow. 18 ha założony w XVIII i XIX w. z ogrodami w stylu angielskim, francuskim i japońskim, powiększony w I połowie XX w. przez hrabiego F.M. von Hohberga i P. Jentziga.

Brama wjazdowa „Mostek Miłości” z 1905 roku w parku dworskim w Iłowej – wiadukt parkowy nad ulicą Ogrodową w Iłowej, został wybudowany w latach 1906 – 1907 na zlecenie hrabiego Hochberga. W pierwotnym założeniu, budowa tego obiektu nie była planowana, a wzniesiono go z powodu sporu hrabiego z tutejszym fabrykantem Hansem Winklerem. Skąd więc nazwa „mostek miłości”? Według opowieści Fridrich von Hochberg miał w tym miejscu przyłapać swoją młoda żonę na zdradzie. Sam wiadukt wyróżnia się ciekawą konstrukcją zakończoną orientalnym zadaszeniem.- młyn wodny przy ul. Młyńska 5, z połowy XVIII wieku- zespół willowy, ul. Kolejowa 15, z początku XX wieku: willa, budynek gospodarczy, ogród, brama wjazdowa z furtą. Obecnie mieści się tutaj Hotel Rezydencja Janków.

Wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej – we wsi znajduje się kolejny ciekawy zabytek techniki – nie sposób tu pominąć wieży ciśnień zbudowanej w stylu ekspresjonistycznym w 1922 r. Jej dynamiczna pięciopiętrowa sylwetka z czerwonej cegły, wzniesiona na planie wieloboku i zwężająca się ku górze, malowniczo wpisuje się w przyrodnicze otoczenie i góruje nad okolicą. Wieża ciśnień pierwotnie znajdowała się na terenie cegielni. To jedyna w Polsce budowla zaprojektowana przez Otto Bartninga (1883-1959), współtwórcę Bauhausu i współpracownika Waltera Gropiusa.

Kościół św. Bartłomieja i pomnik nagrobny w Koninie Żagańskim – w zabytkowym kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie Żagańskim zwrócisz uwagę na pomnik nagrobny właścicieli wsi – Christopha i Heleny von Schöllendorf (ok. 1600 r.) oraz renesansową płytę nagrobną Heinricha von Schöllendorfa. Walorem świątyni jest także dzwon z 1586 r., ozdobiony pięknym, renesansowym ornamentem oraz wizerunkiem Matki Boskiej. W wystroju kościoła dostrzegalne są wpływy renesansu i baroku. Najcenniejszym zabytkiem jest zdekompletowany późnogotycki tryptyk. W pobliżu świątyni znajduje się zabytkowa kaplica z późnorenesansowym portalem z 1624 r.

Pałace w Borowem i Czernej. W oddalonym o 5 km na zachód Borowym znajdują się pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII w., należącego w tym czasie do rodziny Promnitz. W pobliżu rozciąga się park z zachowanymi okazami kasztanowców, buków i klonów. Warto też zajrzeć do Czernej, leżącej 5 km na północny wschód od Iłowej. Ciekawą pamiątką historyczną wsi są ruiny pałacu wybudowanego na przełomie XIX i XX w. przez Fryderyka Glöcknera, właściciela miejscowej huty żelaza i odlewni, uruchomionej w XV w. Zakład ten został rozebrany po II wojnie światowej.