W intencji Sybiraków

17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. Święto to zostało ustanowione w rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 r. Z tej okazji w niedzielę 9 września 2018 r. odbyła się uroczysta msza święta.

Eucharystii przewodniczył ksiądz Tadeusz Lubiatowski. Iłowskich Sybiraków reprezentował poczet sztandarowy i rodziny. W uroczystej mszy uczestniczył burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Wdowiak wraz z radnymi. O kilku lat każdego roku w naszych uroczystościach uczestniczy również Edward Daszkiewicz, przewodniczący Lubuskiej Rady Związku Sybiraków, wiceprezes Rady Kombatantów Osób Represjonowanych i Stowarzyszeń Patriotycznych oraz wiceprezes Federacji Rodzin Katyńskich. Chce ocalić od zapomnienia trudny dla rodziny czas. Jego rodzice zesłani byli na Sybir, a on sam się tam urodził. Iłowska uroczystość upamiętniała 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
– Wielu z zesłańców nawet nie przeżyło transportu, inni zmarli z zimna i nieludzkich warunków pracy. Ten rok jest szczególny dla upamiętniających historię Sybiru -mówił burmistrz Paweł Lichtański, który przypomniał zebranym o historii Związku Sybiraków. W tym roku związek obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia oraz 30-lecia reaktywacji, ponieważ jego działalność w latach 1939 – 1988 była tylko nieoficjalna. – To powód do dumy dla naszej gminy, że wśród nas są mieszkańcy, którzy przeżyli Sybir i dzisiaj dzielą się swoją historią z młodszym pokoleniem – powiedział do Sybiraków burmistrz.
Po mszy świętej w uroczystej procesji mieszkańcy oraz poczty sztandarowe udały się na ul. Pułaskiego. Pod pomnikiem poświęconym Zesłańcom Sybiru delegacje złożyły symboliczne kwiaty. Na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

fotografie: Mieczysław Jakubowicz