Czas wolny

XXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowej

Za nami XXIV edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Iłowa 2022.

Przez dwie kolejne niedziele 9 i 16 października, w Kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej, odbyły się koncerty znamienitych artystów.

Galeria zdjęć – link

9 października o godz. 17.00 wystąpiło Trio Animato

TRIO ANIMATO to unikatowy zespół o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie, dając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Jest zaliczany do ścisłej czołówki tego typu formacji na świecie. Zespół jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych; w 1996 roku zajął II miejsce na European Harmonica Festival w Trossingen, a rok później zwyciężył na odbywającym się w tej samej miejscowości prestiżowym World Harmonica Festival. Od tamtej pory członkowie grupy zasiadają w jury polskich i zagranicznych festiwali muzycznych poświęconych harmonijce ustnej. Animato posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dzięki ambitnemu i wszechstronnemu repertuarowi muzycy tria zapraszani są na prestiżowe wydarzenia muzyczne, m.in. gościli na Międzynarodowym Festiwalu im. I. J. Paderewskiego w Warszawie (2016) czy Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju (2021). Trio prezentuje muzykę klasyczną i rozrywkową w niespotykanych aranżacjach na koncertowe harmonijki ustne. Z tych trzech zaledwie instrumentów muzycy grupy w brawurowy sposób potrafią wydobyć symfoniczne brzmienie i osiągnąć pełnię harmonii. Występy tria są wyjątkową okazją aby przekonać się, że dzieła wielkich mistrzów jak F. Chopin, W. A. Mozart czy J. S. Bach brzmią w ich wykonaniu równie fascynująco co legendarne przeboje Czesława Niemena, Franka Sinatry czy Paula Anki.

16 października o godz. 17.00 wystąpił Damian Kurek i Agnieszka Tarnawska 

DAMIAN KUREK – trębacz, doktor sztuki. Ukończył studia z wyróżnieniem w klasie trąbki profesora Romana Grynia oraz w klasie trąbki naturalnej profesora Johanna Plietzscha w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w klasie trąbki profesora Gabriele Cassone w Konserwatorium Muzycznym w Nowarze (Włochy). Brał udział w kursach prowadzonych przez takich profesorów jak: Philip Smith, Wolfgang Bauer, Konradin Grot, Gabor Boldoczki, Marcus Wursch, Max Sommerhalder, Mauro Maur, Ronald Room, Richard Giangiulio, Klaus Breaker, Sergiu Carstea, Wim van Hasselt. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m. in. Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Brnie, Międzynarodowego Konkursu Trębaczy w Tarnopolu, Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu. Współpracuje z orkiestrami oraz zespołami w kraju i za granicą m.in.  Concertogrosso Berlin, z którą odbył trasę koncertową w roli solisty, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, NFM Orkiestrą Leopoldinum, Poznań Barock Trumpets oraz kwintetem dętym blaszanym Castle Brass. Jest członkiem i współzałożycielem zespołu Polish Brass Trio. Od 2014 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, natomiast od 2016 roku trębaczem-solistą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

AGNIESZKA TARNAWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego oraz klawesynu prof. Marii Banaszkiewicz-Bryły, doktor sztuk muzycznych,  asystent w poznańskiej Akademii Muzycznej. W 2013 roku ukończyła studia Master of Music w Lubece w klasie organów Arvida Gasta, następnie w 2016 solistyczne studia Konzertexamen pod kierunkiem Wolfganga Zerera w Hamburgu (dyplomy z wyróżnieniem). Laureatka licznych konkursów organowych: IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010, II Nagroda), XVIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Leoša Janáčka w Brnie (2012, II Nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Korschenbroich (2013, II Nagroda). W maju 2017 roku zdobyła I Nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Organowym Césara Francka w Haarlem. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).