Gmina i Urząd

O dobrej energii w Iłowej

Transformacja energetyczna jest potrzebą, którą dostrzegają samorządy i przedsiębiorcy. Z racji bardzo wysokich cen energii, pozyskiwanej obecnie głównie ze źródeł niesprzyjających ekologii, istnieje konieczność poszukiwania „zielonych” rozwiązań. Dlatego, kilka miesięcy temu powołany został Dobry Klaster Energii w Iłowej.

Dobry Klaster Energii w Iłowej tworzą dwa samorządy – Gmina Iłowa oraz Gmina Żagań wraz z Lubuskim Stowarzyszeniem Wodoru i Biometanu H2OZE. Wczoraj, tj. 5 grudnia, w Iłowej odbyło się pierwsze spotkanie Klastra, na które zostali zaproszeni przedsiębiorcy, NGO’s, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz eksperci i naukowcy. Samorządy reprezentowali: Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański oraz Wójt Gminy Żagań Leszek Ochrymczuk. Spotkanie prowadziła sekretarz Gminy Iłowa Aldona Slipaczek-Jurek.

Burmistrz Paweł Lichtański, inicjując pierwsze spotkanie klastra z interesariuszami i gronem eksperckim, podkreślił, że współpraca administracji i biznesu na poziomie lokalnym jest konieczna, żeby jak najszybciej rozpocząć przejcie od energii tradycyjnej, do energii czystej, zielonej, dobrej.

Tę trudną tematykę przybliżyli obecnym min.: prof. dr hab. Leszek Lankof z Zakładu Geoinżynierii i Inżynierii Środowiska Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN), dr inż. Andrzej Węgrzyn wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, Michał Koseła prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Wodoru i Biometanu H2OZE, Ewa Zduńczyk prezes zarządu Synestia sp. z o.o oraz ekspert z tej dziedziny – Janusz Jakimowicz.

W trakcie dyskusji padło wiele konkretnych pytań na temat o funkcjonowanie planowanego systemu wytwarzania, magazynowania i dystrybuowania energii dla gmin Iłowa i Żagań oraz przedsiębiorców. Na zakończenie uczestnicy złożyli podpisy pod symboliczną deklaracją, której treść wyraża potrzebę korzystania z energii wytworzonej przez Dobry Klaster Energii w Iłowej.

Fotorelacja – Adam Żyworonek