Ogłoszenie o otwartym naborze partnera w celu wspólnej realizacji projektu
Zgodnie z art. 39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich 2021 – 2027 (Dz. U. z 2022r. poz. 1079) Gmina Iłowa ul. Żeromskiego 27, 68-120 Iłowa (Lider projektu) ogłasza otwarty nabór Partnera spoza sektora finansów publicznych w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Iłowa – dobry klimat dla zdrowia” w ramach konkursu „Regionalne Granty na Rewitalizację I”
I. Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie prozdrowotnej wiedzy mieszkańców oraz ich integracja poprzez stworzenie wspólnej przestrzeni publicznej, która służyć będzie budowaniu relacji pomiędzy mieszkańcami.
Działania projektowe realizowane wspólnie z Partnerem będą obejmować m.in.:
- realizację działań pobudzających rozwój nowych funkcji społecznych na obszarze rewitalizacji, tj. organizację 1 spotkania w formie prelekcji połączonej z warsztatami na tematy prozdrowotne.
II. Zakres zadań przewidzianych dla partnera:
Partner będzie aktywnie zaangażowany w realizację projektu, a jego zadania obejmować będą:
- wsparcie w organizacji 1 spotkania o tematyce prozdrowotnej, tj.:
– organizacja prelekcji, warsztatów – przygotowywanie scenariuszy prelekcji i warsztatów oraz prowadzenie tych zajęć lub pozyskanie ekspertów do prowadzenia prelekcji/warsztatów
– organizacja zajęć sportowych, zajęć dla dzieci
– Partner przedstawi propozycję stoisk eksperckich, które mogłyby zostać zaproszone na wydarzenie podsumowującego realizację projektu „Iłowa – dobry klimat dla zdrowia”. Ostateczna lista uczestników będzie wymagała akceptacji przez Gminę Iłowa.
- promocję projektu i działań skierowanych do mieszkańców
- współpracę przy animacji lokalnej społeczności.
III. Wymagania wobec partnera:
- Aktywne uczestnictwo i współpraca z Liderem projektu mająca na celu wspólną realizację projektu.
- Dostarczanie Liderowi wszelkiej niezbędnej dokumentacji związanej z realizacją projektu.
- Przestrzeganie obowiązków dotyczących informacji i promocji projektu, współpraca z Liderem przy promocji projektu oraz udostępnianie informacji dotyczących projektu.
- Przechowywanie dokumentacji projektu zgodnie z wymaganiami Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
- Udzielania na wniosek Lidera informacji i wyjaśnień, co do zadań realizowanych w ramach projektu, w terminie i formie umożliwiającej Liderowi wywiązanie się z jego obowiązków informacyjnych.
- Informowania o planowanych zmianach w zadaniach Partnera realizowanych w ramach projektu.
- Niezwłocznego informowania Lidera o przeszkodach przy realizacji projektu, w tym o ryzyku zaprzestania jego realizacji przez Partnera.
- Udostępniania każdorazowo na wniosek Lidera lub uprawnionych podmiotów dokumentów lub informacji umożliwiających dokonanie oceny realizacji wskaźników projektu.
- Partner będzie zobowiązany podpisać umowę o partnerstwie, która określać będzie w szczególności:
- przedmiot umowy,
- prawa i obowiązki stron,
- zakres i formę udziału poszczególnych podmiotów w projekcie,
- Gminę jako Lidera partnerstwa uprawnionego do reprezentowania partnera projektu,
- sposób przekazywania dotacji na pokrycie kosztów ponoszonych przez partnera projektu,
- sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z umowy.
- Podmiot będący partnerem nie może być wykluczony z możliwości otrzymania dotacji o których mowa w:
- 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024r. poz. 1530.);
- 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2021r. poz. 1745);
- 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2024r. poz. 1822);
IV. Warunki udziału w konkursie
Do konkursu mogą przystąpić partnerzy społeczno – gospodarczy, przez których rozumie się: organizację pozarządową, organizację pracodawców i organizację związkową, samorząd zawodowy, izbę gospodarczą oraz jednostkę naukową działającą na terenie Gminy Iłowa.
V. Zgłoszenie powinno zawierać:
- Opis dotychczasowej działalności partnera, uwzględniający jego doświadczenie w realizacji projektów społecznych, kulturalnych lub rewitalizacyjnych na terenie Gminy Iłowa.
- Koncepcję współpracy w projekcie, w tym propozycje realizacji działań wymienionych w pkt II.
- Wykaz potencjału oraz zaplecza organizacyjnego wraz ze wskazaniem kadry, którą dysponuje kandydat na
- Deklarację gotowości współpracy i realizacji
- Dokumenty potwierdzające status prawny partnera i umocowanie osób go reprezentujących.
11. Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie.
Podmiot będący Partnerem nie może być wykluczony z możliwości otrzymania dotacji o których mowa w:
a) art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024r. poz. 1530.);
b) art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2021r. poz. 1745);
c) art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2024r. poz. 1822);
VI. Kryteria formalne oceny zgłoszeń
- Oferta została złożona we wskazanym terminie;
- Profil działalności potencjalnego Partnera jest zgodny z celami partnerstwa;
- Oferta zawiera wszystkie wymagane dokumenty wskazane w Punkcie V Ogłoszenia o otwartym naborze partnera;
- Oferta jest podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu.
VII. Kryteria merytoryczne oceny zgłoszeń:
- Doświadczenie Partnera w realizacji podobnych projektów (maks. 20 pkt).
- Proponowany wkład Partnera w realizację projektu i koncepcja współpracy wraz z określeniem kosztów (maks. 30 pkt).
- Potencjał organizacyjny i zasoby ludzkie niezbędny do realizacji projektu (maks. 20 pkt).
- Kryterium premiujące Partnerów, którzy uzyskali certyfikat dostępności[1]. (maks. 10 pkt).
- Dotychczasowa współpraca z Gminą Iłowa lub innymi jednostkami samorządu terytorialnego (maks. 20 pkt).
[1] Celem kryterium premiującego jest promowanie mechanizmu certyfikacji dostępności wprowadzonego art. 15 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (dalej UoD) i tym samym rozszerzenie zakresu stosowania reguł dostępności poza działania podmiotów publicznych.
Certyfikacja dostępności ma na celu potwierdzenie czy dany podmiot (przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. W ramach procesu certyfikacji – poprzez audyt dostępności – weryfikowane jest czy działalność danego przedsiębiorcy lub organizacji pozarządowej spełnia wymagania określone w art. 6 UoD, odnoszące się do dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.
- Korzyści z posiadania certyfikatu dostępności:
- Uzyskany certyfikat dostępności stanowić ma ważny sygnał dla rosnącej grupy klientów ze szczególnymi potrzebami, że przedsiębiorca lub organizacja pozarządowa potrafi zapewnić ich obsługę lub dać im możliwość zatrudnienia w ich strukturach.
- Posiadanie certyfikatu uprawnia do obniżenia o 5% składek ponoszonych przez przedsiębiorcę lub organizacje pozarządową na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Uzyskanie certyfikatu to pozytywny efekt wizerunkowy.
W konsekwencji szersze wykorzystanie mechanizmu certyfikacji ma stanowić gwarancje większej dostępności miejsc i usług, z których korzysta na co dzień wiele osób. Więcej informacji o uzyskaniu certyfikatu dostępności, w tym wzór wniosku o nadanie certyfikatu, lista instytucji certyfikujących czy lista podmiotów posiadających certyfikat dostępna jest na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc/ustawa/certyfikacja-dostepnosci/
VIII. Sposób przygotowania i złożenia oferty
1) Ofertę można złożyć w formie papierowej lub w postaci elektronicznej, w języku polskim;
2) Podmiot ubiegający się o wybór na Partnera w procedurze otwartego konkursu jest zobowiązany do przedłożenia następujących dokumentów (oryginał lub uwierzytelniona kopia):
- wypełnionego „Formularza Oferty” w oparciu o zamieszczony wzór stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego Ogłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami wskazanymi w punkcie V niniejszego Ogłoszenia.
- aktualnego wypisu z KRS lub oświadczenia (ważny 3 miesiące od daty uzyskania) lub innego równoważnego dokumentu potwierdzającego formę prawną i organizacyjną oraz umocowanie osób go reprezentujących.
- statut (jeżeli dotyczy).
- pełnomocnictwo do reprezentacji (jeśli dotyczy) i nie wynika z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego ogólnie dostępnego Rejestru.
3) Oferty złożone w sposób niekompletny zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.
4) Kopie dokumentów dołączone do oferty muszą być opatrzone pieczęcią podmiotu, aktualną datą, własnoręcznym podpisem osoby/osób uprawnionej do reprezentowania podmiotu oraz poświadczone za zgodność z oryginałem;
5) W przypadku oferty składanej w postaci elektronicznej powinna być ona opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i zawierać elektroniczne kopie dokumentów wymaganych jako załączniki do oferty.
6) Oferty w formie papierowej należy składać w zamkniętej kopercie z adnotacją: „Nabór Partnera do projektu pn. „Iłowa – dobry klimat dla zdrowia”, osobiście, listem poleconym lub pocztą kurierską na adres: Urząd Miejski Iłowa, ul. Żeromskiego 27 68-120 Iłowa, w dni robocze w godzinach pracy Urzędu. Oferty w formie elektronicznej należy przesłać na adres epuap Gminy Iłowa: /hjr9j0s46d/SkrytkaESP
Oferty należy składać w terminie do 25 dni od daty ogłoszenia naboru, tj. do dnia 05.05.2025 r. (decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Iłowej).
6) Oferty złożone po upływie terminu nie będą rozpatrywane.
IX. Termin realizacji projektu
Projekt realizowany będzie w okresie od 15.05.2025r. do 30.09.2025r.
X. Procedura naboru
- Spośród ocenionych ofert wybrana zostanie oferta, która spełnia wszystkie wymogi formalne i uzyskała najwyższą sumę punktów w kryteriach merytorycznych;
- Z przebiegu naboru sporządzony zostanie protokół i podany do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Iłowa w terminie do 3 dni roboczych od upływu terminu składania zgłoszeń.
- Podmioty biorące udział w konkursie zostaną poinformowane o wyniku postępowania konkursowego drogą pisemną lub elektroniczną.
- Od ogłoszonych wyników naboru nie przysługuje odwołanie.
- Z Partnerem, wyłonionym w toku postepowania konkursowego zostanie zawarta umowa partnerska, w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia.
- Lider zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków realizacji partnerstwa oraz do unieważnienia naboru bez podania przyczyny.
Osoba do kontaktu: Aleksandra Sibiga-Zenkner, Magdalena Kiejko
Telefon: 68 368 14 22
E-mail: a.zenkner@ilowa.pl ; m.kiejko@ilowa.pl