Sporządzenie aktu zgonu
Zanim pochowasz zmarłą osobę, a zgon nastąpił na terenie działania Urzędu Stanu Cywilnego w Iłowej, to przyjdź do naszego urzędu.
Kto może wystąpić z wnioskiem?
- małżonek lub dzieci zmarłego
- najbliżsi krewni lub powinowaci
Termin załatwienia sprawy
Rejestracja zgonu niewymagająca postępowania wyjaśniającego następuje od razu.
Dokumenty
- karta zgonu wydana przez służbę zdrowia
- dokument tożsamości osoby zmarłej.
- dokument stwierdzający tożsamość osoby zgłaszającej zgon
- dokument stwierdzający tożsamość współmałżonka osoby zmarłej
Opłaty
Procedura jest bezpłatna
Tryb odwoławczy
Nie dotyczy
Podstawa prawna
art. 92-95 ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 463)
Transkrypcja zagranicznego aktu zgonu
Jeżeli śmierć nastąpiła za granicą, to możesz zarejestrować akt zgonu w polskim Rejestrze Stanu Cywilnego. Zobacz, jak to zrobić.
Termin załatwienia sprawy
Wnioski załatwiane są niezwłocznie.
Jeżeli załatwienie sprawy wymaga postępowania wyjaśniającego, to wniosek załatwiany jest nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia podania.
Dokumenty
- wypełniony wniosek
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej
- oryginał zagranicznego aktu lub odpisu aktu zgonu wraz z jego tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości, tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub konsula.
- dokumenty stanu cywilnego stwierdzające zdarzenie wcześniejsze wraz z ich tłumaczeniem na język polski – jeżeli wnioskodawca wnosi jednocześnie o sprostowanie lub uzupełnienie transkrybowanego aktu małżeństwa, a dokumenty te nie zostały uprzednio sporządzone na terytorium RP
Odpisy skrócone aktów zgonów na drukach wielojęzycznych wystawione zgodnie z Konwencją nr 16 dotyczącą wydawania wielojęzycznych odpisów skróconych aktów stanu cywilnego, sporządzoną w Wiedniu 8 września 1976 r. nie wymagają tłumaczenia.
Opłaty
- za odpis zupełny aktu zgonu po dokonaniu transkrypcji – 50 zł
- za odpis zupełny aktu zgonu wydany w wyniku sprostowania lub uzupełnienia – 39 zł
Opłatę można uiścić przelewem na rachunek bankowy urzędu: Bank Spółdzielczy w Iłowej, nr konta 29 9658 0006 0000 1443 2006 0003.
Tryb odwoławczy
Występuje tylko w przypadku wydania decyzji o odmowie dokonania transkrypcji. Odwołanie wnosi się do Wojewody Lubuskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Kierownika USC, który wydał decyzję.
Podstawa prawna
art. 104 ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. 2020 r., poz. 463 ze zm.)