Mieszkam w Iłowej

Najznamienitsze dzieło sztuki ogrodowej

Fryderyk von Hochberg (właściciel miasta w latach 1902-1921) pełnił funkcję ambasadora Rzeszy w Japonii, a także realizował się jako podróżnik i entuzjasta japońskiej kultury.

 

To właśnie jemu udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej. Jako najznamienitsze dzieło sztuki ogrodowej zrealizowane w parku uznać należy zakomponowany z wykorzystaniem istniejącego układu wodnego unikatowy ogród japoński, w którym wprowadzono mostki wysoko wysklepione, dokonano wielu nasadzeń drzew i krzewów z Dalekiego Wschodu, zbudowano kamienne latarnie, domki-herbaciarnie oraz liczne elementy małej architektury i kompozycji naturalnych nawiązujące do kultury i filozofii wschodu.

Dlatego też, ciekawostką jest fakt, że iłowski ogród japoński, zaprojektowany około 1900 roku wokół stawu z kilkoma wysepkami, na których pozostały jeszcze latarnie oraz łukowy mostek, był pierwszym prawdziwym ogrodem japońskim w Europie, stając się wzorem dla dużo bardziej znanego ogrodu w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Oba ogrody zresztą założone zostały przez hrabiego Hochberga oraz ogrodnika Anlaufa, tylko ten w Iłowej powstał w 1900 r., natomiast wrocławski – w 1913 r.

Do dziś ogród japoński zachwyca swą prostotą i stylem charakterystycznym dla Dalekiego Wschodu. Zapraszamy do obejrzenia galerii. Foto: Adam Żyworonek