Mieszkam w Iłowej

Strategicznie o ŻŻOF

Za nami pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych, które pomogą w przygotowaniu harmonogramu działań na najbliższe lata programu Żarsko Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego do którego nasza gmina przystąpiła w styczniu 2020 roku. Do dyskusji na temat najważniejszych problemów dotyczących pięciu partnerskich gmin ŻŻOF (Gmina Iłowa, Miasto Żary, Gmina Żary, Miasto Żagań, Gmina Żagań) i przedsięwzięć zaprosiliśmy sołtysów, radnych, przedsiębiorców, kierowników jednostek organizacyjnych i naszych placówek oświatowych, seniorów, organizacji pozarządowych.

Krajowe dokumenty strategiczne, takie jak Krajowa Strategia rozwoju Regionalnego 2020 zakładają prowadzenie zintegrowanych działań w ramach obszarów funkcjonalnych, charakteryzujących się wspólnymi społeczno-gospodarczymi i przestrzennymi oraz zapewnia szersze spojrzenie na rozwój gospodarczy regionu, poprzez pryzmat powiązań funkcjonalnych. Pozwala to na dokładniejsze określenie celów polityki i dostosowanie instrumentów jej realizacji w odniesieniu do specyfiki konkretnego obszaru.

Obszar Funkcjonalny należy rozumieć jako obszar szczególnego zjawiska z zakresu gospodarki przestrzennej lub występowania konfliktów przestrzennych, stanowiący zwarty układ przestrzenny składający się z funkcjonalnie powiązanych terenów, charakteryzujących się wspólnymi uwarunkowaniami i przewidywanymi jednolitymi celami rozwoju.

Zaproszeni goście przeanalizowali zagadnienia demografii, gospodarki, komunikacji, stan środowiska naturalnego. Omówili wady, zalety i zagrożenia w wymienionych wcześniej sferach życia mieszkańców, ale i szanse na ich poprawę. Za kluczową uznali integrację instytucjonalną poprzez organizowanie wspólnych festynów, turniejów miast, ale i partnerstwo gmin w zakresie remontów dróg, budownictwa socjalnego czy transportu publicznego. Myśląc o aspekcie turystycznym, jak i również spędzania czasu wolnego zadecydowano iż w przyszłych planach do realizacji jest budowa kąpieliska otwartego przy istniejącym akwenie.

Mieszkańcy wszystkich pięciu gmin mogliby skorzystać również ze wspólnej oferty turystycznej, promocji terenów mieszkaniowych, a “do tej samej bramki” mogliby grać także właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Iłowa mogłaby wykorzystać swoją tradycję szklarską oraz włókienniczą, m. in. w postaci aktywnych muzeów.

Jednym z omawianych tematów była również koordynacja współpracy firm i dużych przedsiębiorstw w ramach ŻŻOF oraz szkolnictwa powiatowego poprzez warsztaty i przyuczenie do zawodu w lokalnych firmach. Zebrani omówili również plan aktywniejszego włączenia mieszkańców do wykorzystania alternatywnych źródeł energii, jak również modernizację niezbędnej do tego infrastruktury elektroenergetycznej, co jest tematem numer jeden na całym obszarze ŻŻOF.

Jako kierunki rozwoju wskazano także rozwój agroturystyki, infrastruktury rekreacyjnej (budowa parku linowego) kąpieliska, ścieżek rowerowych, spływy kajakowe. W grę mogłoby wchodzić także stworzenie samorządnego funduszu inwestycyjnego, ekologicznego, wspólny system monitorowania jakości powietrza. Budowa przydrożnych rowów melioracyjnych z pewnością zapobiegłaby podtopieniom.

Punktem którego nie można ominąć jest program pt.“EcoIłowa”. To program, który daje szansę każdemu mieszkańcowi gminy uzyskać dofinansowanie do kosztów budowy przydomowych oczyszczalni, wymiany “kopciuchów” na bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła czy budowę instalacji fotowoltaicznych. Dzięki niemu odciążamy nasze domowe budżety i chronimy środowisko. Gmina Iłowa w planach projektu wpisuje również instalację paneli Fotowoltaicznych na każdym obiekcie użyteczności publicznej.

Krokiem milowym w realizacji założeń ŻŻOF jest wybudowana w 2020 roku stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to efekt realizacji założeń uchwalonego w 2016r. Planu Gospodarki Niskoemisyjnej przez Gminę Iłowa na wniosek Burmistrza. Jesteśmy pierwszą gminą w regionie, która postawiła taką stację.

Patrząc na gospodarkę emisyjną, można wyróżnić również zainstalowany na Dachu budynku ZGKiM punkt pomiaru czystości powietrza. Drugi taki punkt zamieszczono na budynku Szkoły im. Lotników Alianckich w Iłowej.

Do tej pory Gmina Iłowa podpisała porozumienie z Miastem Żagań pt. „Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budowy ścieżki rowerowej na trasie Żagań-Iłowa”. A co za tym idzie budowa Stacji Naprawy Rowerów w każdym z Sołectw Gminy Iłowa.

Wspólnie wypracowane kierunki działania posłużą do aplikowania o zewnętrzne środki pomocowe. Kierunki działań mają na celu poprawę jakości mieszkańców Obszaru ŻŻOF. Udział i obecność zaproszonych sołtysów, radnych, przedsiębiorców, kierowników jednostek organizacyjnych i naszych placówek oświatowych, seniorów, organizacji pozarządowych jest kluczowy dla tego rodzaju spotkań, dzięki temu Gmina zrealizuje swoje cele w pełni możliwości na wszystkich płaszczyznach społecznych. Następny termin konsultacji wyznaczono na 23 czerwca. Spotkanie zakończył Burmistrz Paweł Lichtański dziękując zaproszonym za aktywny udział w konsultacjach.