Święto

Wiwat, Solidarność!

Dziś obchodzimy polskie święto państwowe, bardzo ważne dla Polaków, a w szczególności dla Pomorzan. “Sierpień’80” dla wielu jest wydarzeniem z życia, lecz dla młodego pokolenia to już historia, o której mogą dowiedzieć się od starszych z opowiadań, książek.   Celem Święta jest podkreślenie znaczenia historycznego zrywu Polaków w drodze do odzyskania wolności oraz niepodległości w 1980 roku.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy 17 sierpnia 1980 roku ogłosił listę 21 postulatów. Żądania robotników były trudne do zaakceptowania przez władze państwowe, gdyż poszczególne postulaty dotyczyły nie tylko kwestii ekonomicznych, ale również dążyły do przyznania praw politycznych. Porozumienia sierpniowe zostały zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Porozumienie gdańskie powoływało nowe związki zawodowe, które miały reprezentować interesy klasy pracującej. Na podstawie  tego punktu dopuszczono do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” (NSZZ Solidarność).

Porozumienie Gdańskie zmobilizowało rząd do wprowadzenia zmian dotyczących wolności słowa i zniesienia cenzury. Władze państwowe również zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach z 1970 i 1976 roku. Kolejny punkt porozumienia gdańskiego regulował kwestie gospodarcze oraz umożliwiał publikację podstawowych założeń reformy i publiczną dyskusję nad tymi pomysłami. Reforma zakładała uzyskanie zwiększonej samodzielności przez przedsiębiorstwa i udziału samorządu robotniczego w zarządzaniu.

Święto po raz pierwszy obchodzono w 25 rocznicę „Sierpnia 80” w 2005 roku w Gdańsku.